Enamikul millimallikatel puudub aju, süda, veri, luustik ja ka silmad, kuid Tripedalia maipoensis liigi Box Jellyfish puhul on tegu millimallikaga, kellel on 24 silma. Teadlased arvavad, et ta suudab näha värve ja moodustada pilte oma lihtsas ilma ajuta närvisüsteemis. On ka võimalik, et see on ainuke olend, kellel on 360kraadine vaade ümbritsevale keskkonnale, kuna silmad paiknevad ümber ta keha. Ja kui see ei olnud juba piisavalt hämmastav, siis selle millimallika mürk võib tappa inimese vähem kui viie minutiga, olles üks tugevamatest mürkidest kõikide loomade seas maailmas.
Teine huvitav millimallikas on Aequorea victoria, kes helendab rohelist värvi, kui teda ärritatakse, tänu fluorestseeruvatele valkudele, mida nimetatakse GFP. Teadlased on tänu sellele avastanud viisi, kuidas näha geneetilisi modifikatsioone või näidata molekulide teekondi. Näiteks on seda kasutatud, et näha vähirakkude paljunemist, jälgida Alzheimeri tõve arengut ja palju muud.
Üks väga haruldane nähtus on Stygiomedusa gigantea, kes elab sügaval mere all, lausa 6665m sügavusel, mis on võrreldav Mount Kilimanjaro kõrgusega. Siiamaani on teda ainult üheksa korda nähtud, kuna sügavat ookeani on raske uurida ja Stygiomedusa elab tavaliselt inimtegevusest kaugel asuvates piirkondades. Stygiomedusa gigantea on tõenäoliselt ka üks sügavaimal elavatest millimallikatest, mille elupaik võib ulatuda isegi sügavamasse ookeani kui paljud teised liigid.
Viimaks kirjutan ka mu enda arvates kõige huvitavamast millimallikast - Immortal jellyfish. Kui ta on haige, vananeb või on stressis, siis tema rakud võivad muuta oma identiteeti. Nende identiteedi muutmine kujutab endas rakkude võimet ümber struktureerida ja muuta oma tüüpi – näiteks lihasrakud võivad muutuda närvirakkudeks või naharakud muudavad oma struktuuri, et hakata tootma erinevaid molekule. Immortal Jellyfish suudab selle abil noorendada oma keha, jättes vanad rakud ja asendades need uue, noorema rakkude kihiga, mis seejärel hakkab uuesti polüüpidena paljunema (polüüp muutub vanema millimallika koopiaks). See on siiani ainus teadaolev loom, kes on suutnud leida viisi, kuidas jääda surematuks, elades kauem kui dinosaurused.
Kui teistel mereloomadel on raskusi soojemates ja happelistes ookeanides ellujäämisega, arenevad millimallikad jõudsalt ja neid kasvab veelgi rohkem. Mõned isegi munevad 45 000 muna ühel õhtul. Kuid see pole isegi kõige huvitavam, kuna vanad fossiilid tõestavad, et millimallikad on elanud meres vähemalt 500 miljonit aastat ja võimalik, et ka 700 miljonit aastat. See on kauem kui ükski teine loom.
Comentarios